Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
DuPont™ Proshield™ Basic Lab Coats
Disposable labcoats are designed for workers in a range of industries for nonhazardous dry particle and light liquid splash applications.
| Resistance | Light Liquid Splash,Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | Blue |
| Model | ProShield 10 |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | General Maintenance, Janitorial, Cleaning |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
DuPont™ Tyvek™ 400 Lab Coat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Limited-use Tyvek 400 lab coats provide protection and durability. Meets USDA, FDA, OSHA Standards.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | USDA, FDA, OSHA |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Plain |
| Sterility | Non-sterile |
New Pig Tyvek™ IsoClean™ Cleanroom Lab Coat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lab coat provides an excellent barrier to particles, microorganisms and non-hazardous light liquid splash in ISO Class 5-8 cleanrooms
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cleanroom Class | Class 100-100,000 (ISO 5-8) |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 3 |
West Chester Polypropylene Lab Coats
Standard weight lab coats offer breathability and durability. Choose open wrists or elastic wrists style.
| Resistance | Dust |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Model | 3512 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Red Kap™ Specialized Lab Coats
Pocketless lab coat features five snaps for secure closure and side vent openings to allow for mobility and comfort.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 105.41 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41.5 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Red Kap™ Men's Light Blue Gripper-Front Lab Coats
Men's performance blend poplin features a buttonless four-gripper closure and three large pockets.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | Light Blue |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Light Blue Lapel Counter Coats
Men's poly cotton blazer-style lapel counter coat with exterior pockets offers a professional appearance.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Light Blue |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Staff Coats
Men's long sleeve staff coat features a pleated-back style for non-restricted movement, vents to increase mobility, and a sewn-on belt for an adjustable fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 99.06 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 39 in. |
| Material | Cotton,Polyester |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Unisex White Specialized Cuffed Lab Coats with Interior Pocket
Unisex poly cotton specialized lab coat features exterior and interior pockets and knit cuffs.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | White |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Red Lapel Counter Coats
Men's poly cotton lapel counter coat offers a professional appearance with exterior pockets and button closure.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | Red |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
Red Kap™ Women's White Specialized Lapel Counter Coats
Women's poly cotton specialized lapel counter coat offers a professional appearance with convenient exterior pockets.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | White |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
Red Kap™ Men's High-Performance White Lab Coats
Wrinkle-resistant lab coat with five-button closure features 3 pockets for storage of tools and personal items. Choose from regular or long length styles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Color | White |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
West Chester Economy Polypropylene Lab Coat
Standard weight polypropylene lab coat protects against dry particulates and worn when full coverage is not necessary.
| Resistance | Dust |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Construction | Polypropylene |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | 3514 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Pharmaceuticals, Cleaning, Laboratories |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
Bulwark™ Women's Royal Blue Nomex FR Lab Coats
Women's flame resistant lab coat with exterior pockets.
| Resistance | Flame |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | Royal Blue |
| Model | KNL3RB RG |
| Arc Flash Rating | 4.4 Calories/cm2 |
| Material | Aramid Fiber |
| Certifications/Compliance | NFPA 2112 |
| Gender | Women's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
PIP™ Uniform Technology™ Reusable StatStar Short ESD Lab Coats
Labcoat that meets ESD safe compliance to ANSI/ESD S20.20-2014 - Groundable Static Control Garment.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Royal Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester,Carbon |
| Certifications/Compliance | ANSI ESD S20.20-2014 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |